Portal Edukacyjny Powiatu Myślenickiego

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności Wydarzenia Wizyta uczniów ZSO w Betzdorf

Wizyta uczniów ZSO w Betzdorf

Drukuj PDF

W nocy 18.09.2018r.  młodzież  Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Myślenicach wróciła z wyjazdu do Betzdorf/RFN.

Wyjazd ten był rewizytą w ramach wymiany szkolnej  pomiędzy ZSO w Myślenicach oraz Freiherr-vom-Stein-Gymnasium. W maju odwiedziła nas grupa niemiecka. Tym razem do Betzdorf  wyjechała 20-osobowa grupa pod opieką pań Agaty Kowalskiej-Zahel i Joanny Rychlickiej. Był to kolejny program wspierany finansowo przez fundację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, z którą współpracujemy od wielu lat.

 

Program pobytu, przygotowany przez naszych gospodarzy pana Andreasa Krämer i Rainera Kebschull oraz młodzież niemiecką, był bardzo ciekawy.

Po powitaniu przez dyrektora szkoły pana Schnarre, grupa polska miała możliwość poznać szkołę partnerską, a następnie uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych, które wszystkim bardzo się podobały. Zajęcia sportowe (zajęcia gimnastyczne, wspinaczka na „sztucznej ściance”), wycieczki oraz wieczorne spotkania, a także wspólny spływ kajakowy rzeką Lahn udowodniły, że tworzymy zgraną grupę, która potrafi się porozumieć i dobrze wspólnie bawić.

W ramach pobytu mieliśmy również  okazję zwiedzić Kolonię ze słynną Katedrą, Muzeum Współczesnej Historii Niemiec w Bonn, piękną jaskinię Attahöhle, a także oceanarium w Königswinter.

Jednak najwięcej wrażeń dostarczyła wszystkim wspinaczka w Parku Linowym Bad Marienberg. Po szkoleniu każdy mógł wybrać trasę, która odpowiadała jego możliwościom i marzeniom. Mogliśmy nauczyć się, jak pokonywać strach, zaufać innym, wspinając się w parach i pomagać sobie nawzajem.

Poza jednym chłodniejszym i wilgotnym dniem w Kolonii, towarzyszyła nam słoneczna pogoda, a humor dopisywały wszystkim. Czas minął nam bardzo szybko. Mogliśmy poznać nowy kraj, życie naszych gospodarzy, ich zwyczaje i dzień powszedni w szkole i w domu, a rozstając się wiedzieliśmy, że żegnamy się z przyjaciółmi.

Agata Kowalska-Zahel nauczyciel ZSO w Myślenicach