Portal Edukacyjny Powiatu Myślenickiego

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności Wydarzenia Kulinarne Dyktando Powiatowe

Kulinarne Dyktando Powiatowe

Drukuj PDF

17 kwietnia br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Myślenicach odbyło się VII Powiatowe Dyktando. W tym roku w ortograficznych zmaganiach uczestniczyli przedstawiciele: Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych - Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach, Zespołu Szkół im. Ks J. Tischnera w Dobczycach, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach oraz I Liceum Ogólnokształcącego Im. T. Kościuszki. Dyktando uroczyście rozpoczął dyrektor I LO Jacek Ślósarz, który życzył wszystkim dobrej zabawy. Następnie uczniowie klasy 2G „śpiewająco” przypomnieli niektóre ortograficzne pułapki, prezentując swój autorski utwór we własnej choreografii.

Warto zaznaczyć, że raz pierwszy do dyktanda przystąpiło aż 15 uczestników wyłonionych w szkolnych eliminacjach. Ich zadaniem było poprawne zapisanie tekstu pt. „Kulinarna kompozycja”. Autorem konkursowego dyktanda był (jak co roku) p. Robert Kuś, polonista I LO. Zabawny tekst o hałastrze entuzjastów obżarstwa, z którym zmagali się uczestnicy, okazał się dużym wyzwaniem. Oto jego fragment:

Kucharz, któremu nie w smak było mitrężyć czas na smażenie rostbefu dla niechlujnej klienteli z bożej łaski,  wyłonił się w okamgnieniu zza rzędu półek i wysunął kontrpropozycję – sałatka z frutti di mare i rzeżuchą. Jednak dobiegające zewsząd śmichy-chichy i niesłabnące pohukiwania stanowiły jednoznaczny komentarz do jego nieprzemyślanej, jak okazało się poniewczasie,  wypowiedzi. Niezrażony odmową, a rozsierdzony publicznym afrontem chwycił za warząchew i uderzył nią w porozwieszane tu i ówdzie chochle” […]

W oczekiwaniu na wyniki widownia oraz goście mogli zobaczyć poprawnie zapisany tekst dyktanda. Wysłuchali również prezentacji  pt. „Razem czy osobno? – oto jest pytanie”, po której odbył się quiz z udziałem chętnych osób.  W tym czasie intensywnie pracowała komisja konkursowa w składzie: mgr R. Kuś (przewodniczący), mgr A. Sala (ZSP w Myślenicach) i mgr M. Malinowska (ZSTE). Po sprawdzeniu wszystkich dyktand okazało się, że tytuł Mistrzyni Ortografii przypadł Gabrieli Makuch, uczennicy I LO. To właśnie ona najlepiej poradziła sobie z niełatwym tekstem. Drugie miejsce oraz tytuł Wicemistrzyni zdobyła  Karolina Kania (również uczennica I LO i ubiegłoroczna Mistrzyni). Dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach wręczył Wicestarosta Tomasz Suś, który pogratulował laureatkom i wszystkim uczestnikom dyktanda.

Zapraszamy już za rok na VIII Powiatowe Dyktando!

Agnieszka Panuś